Çocuklar İçin Aikido

Çocuk aikidosu 7-12 yaş grubu kız-erkek tüm çocuklar için düzenlenmektedir. Çocuk aikido derslerinde amaç; çocukların hem fiziksel, hem ruhsal, hem de sosyal yönlerden gelişmelerini sağlamaktır. Derslerde çocuklar fiziksel olarak çok yönlü biçimde gelişmelerini sağlayacak çeşitli egzersizlerle denge, esneklik, koordinasyon, refleks, dayanıklılık gibi özellikler kazanırken, bir yandan da çeşitli fiziksel saldırılardan kendilerini korumayı öğrenirler. Burada önemli olan bir husus; çocukların, kendilerini korumayı öğrenirken; aynı zamanda aikido’nun felsefi özelliği olan -başkasına zarar vermeme- prensibini uygulamalarıdır. Bu prensip; çocukların aynı zamanda sosyal olarak da etraflarına olan farkındalıklarını, duyarlılıklarını da geliştirmekte ve hayatı çok yönlü olarak kolayca algılamalarını ve analiz etmelerini sağlamaktadır. Dersler sırasında yapılan çalışmalar aynı zamanda çocuğun konsantrasyon, dikkat, algılama yeteneklerini de geliştirmekte ve çocuğa çok yönlü bir disiplin-başarı anlayışı yerleştirmektedir. Düzenli çalışmalar sonunda çocukların özgüvenleri, disiplin anlayışları, konsantrasyon yetenekleri geliştiğinden günlük hayatlarında ve okul hayatlarındaki başarı düzeyleri de kendiliğinden artmaktadır. Çocuklar günlük hayatın akışı içerisinde karşılaştıkları her türlü olayda doğru iletişim ve davranış modellerini öğrenerek uygulamaya başlarlar. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların içlerine kapanık halleri göze çarpmaktadır. Çocukların yoğun sınav-ders temposu, spor ve sosyalleşme imkanlarını azaltmaktadır. Sosyal iletişimini bilgisayarlar üzerinden sağlayan çocuk, bilgisayar oyunlarıyla da sanal bir dünyada yaşayarak toplumdan uzaklaşır. Bu durumla birlikte gelen hareketsizlik ve obezite çocuklarda oluşan yan ürünlerdir. Çocuk giderek içine kapanır veya öfke patlaması yaşar. İşte bu sanat, çocukların sosyalleşme ihtiyaçlarını, kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olabilme yeteneklerini arttırarak, psikolojik ve fizyolojik yönden sağlam bir yapıya kavuşmalarına yardımcı olacaktır.

ÇOCUKLARIN AIKIDO ÇALIŞMASI İÇİN NEDENLER….

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden Aikido çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar? 1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar. 2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir. 3. Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir. 4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir. 5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir. 6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay abzorbe olmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar. 7. Başka sporlarda başarıya yardım eder. 8. Herkes aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır.

Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz? Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir. Aikido çocukları yorar. Böylelikle Cumartesi akşamları erken yatarlar!

Peter Bernath – Florida Aikikai